Turystyka w gminie Olszyna ma długoletnie tradycje, sięgające okresu międzywojennego. Już wówczas dostrzegany był problem wsi letniskowych położonych nad zalewami Leśniańsko-Złotnickim. Jezioro Leśniańskie powstało na skutek zagospodarowania Kwisy, która w XIX wieku dała się mocno we znaki tutejszym mieszkańcom, wielokrotnie zalewając ich grunty. Tragiczne powodzie w latach 1888 i 1897 r. skłoniły władze pruskie do wybudowania w prowincji śląskiej pierwszych zbiorników przeciwpowodziowych. Została wybudowana zapora i powstał zbiornik zaporowy na Kwisie. Uroczyste otwarcie zapory dokonano 15 lipca 1905 r.

Zapora usytuowana została u wylotu wąskiej przełomowej doliny Kwisy powyżej miejscowości Leśna, na 97 km od ujścia Kwisy do Bobru. Ma ona 45 m wysokości, z czego 36 m ponad poziom terenu. Długość ciężkiej zapory kamienno-betonowej w koronie wynosi 130 m przy szerokości 8 m. Szerokość zapory w stopie to aż 38 m. Spiętrza ona wody Kwisy w Jezioro Leśniańskie o całkowitej pojemności 15 mln m3 (rezerwa powodziowa wynosi 8 mln m3). Długość zbiornika wynosi ok. 5 km, szerokość do 1 km a powierzchnia ok. 140 ha. W okresie międzywojennym powstaje następna budowla - Zapora Złotnicka a wraz z nią w 1924 r. elektrownia wodna, która nadal jest sprawna. Należy do Zakładu Energetycznego Jelenia Góra S.A.

Dzisiaj brzegi Jeziora Leśniańskiego oraz Jeziora Złotnickiego zostały zagospodarowane przez liczne ośrodki wypoczynkowo-wczasowe. Pensjonaty i agroturystyka przyciągają turystów, oczekujących ciszy, czystego powietrza i wypoczynku nad wodą. Piaszczyste plaże, wypożyczalnie sprzętu wodnego zachęcają do czynnego wypoczynku. Amatorzy spacerów i wycieczek rowerowych znajdą tu urocze ścieżki wzdłuż brzegów jezior.