Ćwiczenia bojowe i sztafeta pożarnicza to dwie konkurencje, do jakich stanęło 9 września br. 15 drużyn Ochotniczej Straży Pożarnej z całego powiatu lubańskiego - w tym dwie młodzieżowe. Aby zwyciężyć, trzeba było trenować i mieć odpowiednią technikę. Tym razem miejscem zawodów był Stadion Miejski w Olszynie.

Raz na dwa lata w powiecie lubańskim odbywają się zawody Ochotniczych Straży Pożarnych. W tym roku w zawodach udział wzięło 15 jednostek z całego powiatu, w tym dwie drużyny młodzieżowe. Tegoroczne zawody to dziewiąte z kolei sportowo-pożarnicze zmagania w powiecie lubańskim, podczas których została wyłoniona najlepsza drużyna, która weźmie udział w zawodach wojewódzkich. Tym co najbardziej cieszy jest obecność drużyn młodzieżowych z Siekierczyna i Radostowa, ponieważ to przyszłość OSP.
Celem zawodów jest doskonalenie i sprawdzenie gotowości bojowej. Strażacy OSP rywalizowali w dwóch konkurencjach - w sztafecie pożarniczej i ćwiczeniach bojowych. Pierwsza z konkurencji to sztafeta z przeszkodami, gdzie za pałeczkę służyła prądownica. Druga z konkurencji, to ćwiczenia bojowe. Polegała ona na podpięciu i uruchomieniu pompy, rozwinięciu węży, ugaszeniu pochodni i wywróceniu strumieniem wody czterech pachołków.
Komisja sędziowska, w skład której wchodzili strażacy z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu pod wodzą druha Tadeusza Baki, czuwała nad prawidłowością wykonywanych zadań i oprócz pomiaru czasu przyznawała ewentualne punkty karne za potknięcia.
Oprócz gospodarzy – burmistrza Olszyny Leszka Leśko, sekretarz gminy Haliny Białoń i przewodniczącego Rady Miejskiej Wiesława Wypycha, zawodom przyglądali się również starosta Walery Czarnecki i mł. bryg. Zbigniew Szyszło – komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu.
Po zakończeniu konkurencji i podliczeniu punktów okazało się, że najlepszą drużyną OSP okazali się strażacy z OSP Henryków, 2. miejsce zajęła OSP Siekierczyn, a 3. – OSP Radostów. Drużyna OSP Olszyna uplasowała się dopiero na 12. miejscu. Z kolei najlepszą Młodzieżową Drużyną Pożarniczą okazali się zawodnicy z MDP Siekierczyn, a zaraz za nimi znaleźli się druhowie z MDP Radostów.