Wrzesień to już tradycyjnie miesiąc dziękczynienia za zebrane plony. Tegoroczne dożynkowe święto było wydarzeniem pełnym radości i wdzięczności za wszystko to, co dała ziemia dzięki pracy rąk ludzkich i Bożemu błogosławieństwu. 

Tegoroczne Dożynki Gminne poprzedziły Msze dziękczynne w sołectwach - m.in. w Grodnicy, Biedrzychowicach i Olszynie Dolnej. Centralne obchody rolniczego dziękczynienia zaplanowano na 1 września. Zainaugurował je barwny korowód z wieńcami, pocztami sztandarowymi, w którym wyruszyli przedstawiciele sołectw, placówek oświatowych, kombatantów, a także starostowie dożynek: Krystyna Wiśniewska i Aleksander Niewiarowski. W drodze do ołtarza towarzyszyli im duszpasterze - ks. Bogusław Wolański, ks. Jan Nowak oraz ks. Jakub Sikorski w asyście liturgicznej służby ołtarza. 

Przed Eucharystią starostowie dożynek złożyli podziękowania za dary ziemi, a chleb i kosz owoców i warzyw przekazali na ręce burmistrza Leszka Leśko, który wraz z ks. Bogusławem Wolańskim ucałowali chleb, złożony na ołtarzu.

Eucharystii dziękczynnej przewodniczył olszyński proboszcz i dziekan dekanatu Lubań zarazem - ks. Bogusław Wolański, a homilię wygłosił ks. Jan Nowak. Po Mszy św. i odśpiewanym hymnie "Boże, coś Polskę" rozdzwonił się największy olszyński dzwon, aby w ten sposób uczcić pamięć wybuchu II wojny światowej i jej ofiar. 

Po liturgii rozpoczęła się świecka część święta plonów. Burmistrz Leszek Leśko wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym wyraził wdzięczność rolnikom za ich trud i pracę na roli. Potem na scene wkroczył zespół Sołtysowe Gryfinki z Proszówki, Bielanie z Biedrzychowic, Amazonki z Olszyny i zespół dziecięcy Stokrotki, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Olszynie. Po tym ostatnim występie podsumowano dwa konkursy: na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz najpiękniejszy zakątek gminy Olszyna. 

Popołudniowy repertuar był bogaty w ciekawe muzyczne występy. Wystąpił grecki zespół ZORBA, a zaraz po nim zgorzelecki BIG BAND. Gwiazda wieczoru był zespół KAMRATY. Dożynkowe świętowanie zakończyła dyskoteka dla wszystkich.