Obecny rok jest szczególny w kontekście patriotycznych jubileuszy. Właśnie mija 100 lat od odzyskania niepodległości przez Polskę. W całym kraju realizowanych jest wiele cennych patriotycznych inicjatyw, którymi Polacy pragną uczcić tę wyjątkową datę i odnowić w sobie miłość do Ojczyzny. Również wspólnota parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie włączyła się w te obchody i w dniach 14-15 września przeżywała Parafialny Piknik w 100-lecie niepodległości.

Piknik rozpoczął się 14 września wieczorkiem patriotycznym w Gminnym Ośrodku Kultury w Olszynie. Specjalnie na piknik parafialny udało się sprowadzić do Olszyny wystawę Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Ojcowie niepodległości”. Po otwarciu wieczornicy i wysłuchaniu krótkiego programu słowno-muzycznego, wykład o polskiej drodze do niepodległości wygłosił dr Tomasz Gałwiaczek – p.o. Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Instytucie Pamięci Narodowej we Wrocławiu. 

Kolejny dzień obchodów to już właściwy piknik niepodległościowy w ogrodach parafialnych. Były pokazy w wykonaniu Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej z Lubania. Była loteria przygotowana przez parafialny Zespół Caritas, kącik małego plastyka prowadzony przez nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 w Olszynie, a także stoiska gastronomiczne prowadzone przez Stowarzyszenie DAR SERCA, Parafialny Zespół Caritas, Matki Żywego Różańca, Radę Parafialną i Ochotniczą Straż Pożarną z Olszyny. Swoje stoiska wystawił również Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych z Lubania oraz Straż Graniczna. Na scenie z poezją i muzycznymi utworami patriotycznymi występowali młodzi olszynianie, zespoły muzyczne oraz goście z innych miejscowości naszego regionu, m.in. z Biedrzychowic i Rząsin. Wszyscy jednak czekali na jeden z najciekawszych punktów programu – na prezentację poloneza, którego wykonanie rozpoczęło się tuż po godzinie dwunastej. 

Do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych zachęcił zespół Rota ze Złotoryi. Jednym z ostatnich punktów programu było posadzenie dębu „Józef Piłsudski”, który będzie swego rodzaju pomnikiem pamięci i pamiątką Parafialnego Pikniku w 100-lecie niepodległości, która przetrwa wiele lat na świadectwo dla potomnych.

Więcej o pikniku w Olszynie w październikowym wydaniu Gazety Olszyńskiej.