Uroczystą polową mszą św. na Stadionie Miejskim w Olszynie w niedzielę 3 września br. rozpoczęły się Dożynki Gminne 2017.

Mszy św. Przewodniczył ks. Jan Nowak z Biedrzychowic, a homilię wygłosił ks. Bogusław Wolański, proboszcz Olszyny. Po Eucharystii głos zabrał Burmistrz Olszyny Leszek Leśko, który podsumował tegoroczną pracę rolników w gminie.

Po liturgii olszyńscy samorządowcy tradycyjnie już podzielili się chlebem z mieszkańcami i przybyłymi na święto plonów gośćmi. Po czym rozpoczął się festyn dożynkowy, w którym wzięła udział ogromna rzesza mieszkańców gminy Olszyna oraz goście przybyli niemal ze wszystkich stron powiatu lubańskiego. Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury oraz samorząd Gminy Olszyna.

Tegoroczną starościną dożynek była dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Konopnickiej w Biedrzychowicach Zofia Rak oraz właściciel gospodarstwa rolnego w Olszynie Dolnej Dariusz Czyżewski.

Dożynki to jak zwykle dużo dobrej zabawy, wiele konkursów i muzyki. Między innymi po raz pierwszy w nowych strojach ludowych na scenie wystąpił działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Olszynie zespół dziecięcy „Stokrotki”, którym opiekuje się instruktor Mirosław Matoga.

Na scenie wystąpiły zespoły ludowe Marysieńki i Kwisowianie, a także Klub Seniora z Radostowa. Nie zabrakło także międzynarodowych akcentów muzycznych, a publiczność bawiła się przy ukraińskim zespole Zbrucz. Grecką biesiadę poprowadziła gwiazda wieczoru - zespół ZORBA.

Był również akcent sportowy, bowiem w wydarzeniu wzięli udział pięściarze z lubańskiego Klubu Sportowego Bojan Boks, prezentujący pokaz walk bokserskich oraz mistrz świata w freestyle Paweł Skóra, który zaprezentował dożynkowej publiczności wspaniałe triki z piłką nożną. Sportowe atrakcje były przygotowane z okazji przypadającej właśnie 70. rocznicy powstania klubu piłkarskiego OKS Olsza Olszyna.

W ramach dożynek odbyła się również tzw. Biała Niedziela zorganizowana przez burmistrza Olszyny Leszka Leśko oraz dyrektor Szpitala Powiatowego w Zgorzelcu Zofię Barczyk, w czasie której uczestnicy Święta Plonów mogli się bezpłatnie przebadać i skorzystać z porad 10 lekarzy specjalistów