UWAŻAJMY NA OSZUSTÓW - nie dawajmy pieniędzy osobom, których nie znamy nie bądźmy łatwowierni.

Oszuści często zmieniają sposoby swojego działania. Jak pokazują ostatnie wydarzenia, seniorzy z powiatu lubańskiego wiedzą, jak się zachować w sytuacjach niebezpiecznych. W ciągu zaledwie kilku miesięcy na terenie naszego powiatu doszło do kilkudziesięciu prób wyłudzeń pieniędzy na tzw. wnuczka i policjanta. Niestety w dalszym ciągu zdarzają się przypadki, gdy seniorzy tracą oszczędności swojego życia. Kolejny raz przypominamy, jak nie stać się ofiarą oszusta.

W grudniu 2016 roku na terenie miasta Lubań kobieta odebrała telefon z numeru zastrzeżonego, mężczyzna zachrypniętym głosem powiedział: "mamo mamo ratuj". Mężczyzna podający się za syna poinformował "mamę", że jest chory i z uwagi na zły stan zdrowia spowodował wypadek. W wypadku tym ranne zostały 3 osoby, które żądają kwoty 26 tysięcy złotych. Kobieta zaproponowała kontakt z policją ...rozmowa nagle się urwała. Dzięki czujności kobiety- lubanianki, działanie oszusta skończyło się fiaskiem.

W lutym br. nieznana osoba telefonicznie podając sie za policjanta usiłował wyłudzić od mieszkanki Świeradowa Zdrój pieniądze w kwocie 38 tys. zł jako zadośćuczynienie dla kobiety poszkodowanej w wypadku samochodowym, rzekomo spowodowanym przez córkę kobiety. Do przekazania pieniędzy nie doszło, ponieważ pokrzywdzona skontaktowała się z córką i zorientowała się, że żaden wypadek nie miał miejsca. Natomiast w marcu br. mężczyzna telefonicznie podając się za krewnego, pod pretekstem uniknięcia aresztu za spowodowanie wypadku drogowego i zadośćuczynienia poszkodowanym usiłował wyłudzić około 88 tysięcy złotych od seniorów z Leśnej, jednak dzięki ich czujności nie doszło do „transakcji”.

Mniej szczęścia miała mieszkanka gminy Platerówka do, której drzwi zastukały dwie kobiety. Po otwarciu drzwi i wpuszczeniu kobiet do mieszkania te zaproponowały pokrzywdzonej do sprzedaży koce. Po kilku minutach namów do zakupu kobiety podeszły do łóżka pokrzywdzonej przy, którym pozostawiona była torebka skąd następnie skradły pieniądze. Podobnie działali sprawy kradzieży pieniędzy na szkodę mieszkańca Lubania. Dobrze ubrana kobieta wraz z mężczyzną w średnim wieku podając się za pracowników wodociągów i pod pretekstem awarii wodociągowej weszli do mieszkania 98-letniej kobiety a następnie po odwróceniu jej uwagi skradli pieniądze w kwocie około 2 tysięcy złotych.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu. Nie bądźmy łatwowierni, wobec każdego kto przychodzi do naszego mieszkania i proponuje nam zakup przedmiotów tj. koce, naczynia. Pamiętajmy, że te przedmioty możemy zakupić „taniej” w sklepach.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

st.asp. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń
Komenda Powiatowa Policji w Lubaniu