Maury, Milany, Tomasza

9°C

700 lat kościoła

pw. Podwyższenia Krzyża ...

700 lat kościoła

Gminne Dożynki 2014

„Starajmy się tak postęp...

Gminne Dożynki 2014

Europejski Bank Inwe...

EBI przyglądało się inwe...

Europejski Bank Inwestycyjny

Aktualności

Konsultacje społeczne

Zerwijmy łańcuchy

Zerwijmy łańcuchy

Dnia 28.09.2014 r. na terenie stadionu gminnego w Olszynie, w ramach ogólnopolskiej akcji „Zerwijmy łańcuchy”, odbędzie się impreza rodzinna z udziałem czworonożnych pupili. Główną atrakcją imprezy będzie konkurs dla czworonogów (psów) pn. „Pies- wierny mój przyjaciel”. Przewidywany czas trwania imprezy: od 14.30 do 18.00. Udział w akcji jest bezpłatny. Imprezie będzie towarzyszyć wystawa plakatów.

JEŚLI MASZ PSA, OPIEKUJESZ SIĘ NIM WŁAŚCIWIE, DBASZ O NIEGO, POKAŻ INNYM, ŻE PIES TO TEŻ ISTOTA ŻYWA, KTÓRA POTRZEBUJE MIŁOŚCI. WEŹ UDZIAŁ W AKCJI!

Komunikat Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lubaniu

Kultura z rozmachem

Od dobrych kilku tygodni w dawnych pomieszczeniach sklepu firmowego byłych Olszyńskich Fabryk Mebli trwa kapitalny remont. Wszystko po to, aby stworzyć mieszkańcom placówkę kultury, która będzie odpowiedzią na ich potrzeby oraz wyzwania, jakie stawia XXI wiek.
Jak mówi burmistrz Leszek Leśko - remont obiektu z przeznaczeniem na Gminny Ośrodek Kultury ma być zakończony do 15 grudnia br.
- Nie należy się spodziewać, że stanie się to wcześniej, ponieważ liczymy na to, że firma realizująca to zadanie solidnie wywiąże się z umowy i w terminie zostanie oddany do użytkowania Gminny Ośrodek Kultury – mówi burmistrz Leszek Leśko.

Tymczasem okazuje się, że jest to jedna z największych tego typu inwestycji w gminie Olszyna. Jej koszt to około 1.600.000 zł. Zakres robót jest więc ogromny. Począwszy od remontu i ułożenia nowego dachu, wymiany wszystkich okien, zbicia wszystkich tynków, a także przebudowy pomieszczeń wewnątrz i postawienia nowych ścianek działowych, aż po remont kapitalny tej części, w której znajdować się będzie sala widowiskowa i wybudowanie nowej kotłowni, którą realizuje inna firma. Pomieszczenia będą przygotowane, ale pozostaje jeszcze kwestia wyposażenia.

Za obfitość Bożych darów

Za obfitość Bożych darów

Przełom sierpnia i września to w ludowej polskiej tradycji czas dziękczynienia za plony i owoce pracy rolników. 31 sierpnia br. w Biedrzychowicach mieszkańcy wsi dziękowali Stwórcy za owoce ziemi i pracy rąk ludzkich.
Parafialno-sołeckie dożynki rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Antoniego Padewskiego w Biedrzychowicach, którą sprawował ks. proboszcz Jan Nowak. W liturgii uczestniczyli nie tylko mieszkańcy Biedrzychowic, ale także pozostałych sołectw wchodzących w skład parafii – Nowej Świdnicy, Karłowic, Kałużnej i Zapusty. W modlitewnym skupieniu i radosnym dziękczynieniu pomagał zespół folklorystyczny Sołtysowe Gryfinki z Proszówki oraz nabożna gra na organach w wykonaniu Bartosza Ganczarskiego. W dziękczynnej Eucharystii uczestniczył także burmistrz Leszek Leśko, który zawsze stara się być blisko ludzi, zwłaszcza w takich momentach. Starostami parafialnych dożynek była Maria Dam i Władysław Gojżewski, a w procesji do ołtarza przyniesione zostały wieńce przygotowane przez sołectwo Biedrzychowice, Karłowice oraz Klub Seniora Bielany, natomiast wnuki starościny jako dar ołtarza przyniosły owoce.
- Uroczystość dożynkowa jest doskonałą okazją do wypowiedzenia takiego wielkiego dziękczynienia tym wszystkim, którzy swoją pracą włączają się w realizację Bożego zamysłu – powiedział w homilii ks. proboszcz Jan Nowak. - Na samym początku dziękujemy Panu Bogu, który dał urodzaj, pobłogosławił plonom, zesłał słońce i deszcz oraz obronił nasze miejscowości i nasze okolice od kataklizmów, które przeżywaliśmy w poprzednich latach, abyśmy mogli cieszyć się obfitością tych Bożych darów, radować się plonami - owocami ziemi i pracy rąk ludzkich – podkreślał kaznodzieja.

Z redakcyjnego telefonu - Problem z dojazdem

Pod koniec sierpnia do naszej redakcji zadzwoniła mieszkanka ul. 3 Maja w Olszynie, która wyraziła swoje zaniepokojenie tym, w jaki sposób prowadzone są prace przy budowie nowego mostu, które jej zdaniem uniemożliwiają normalną komunikację z resztą miasta.

- Na razie nie mamy jak dojechać do centrum Olszyny, nie mówiąc już o pieszej przeprawie. Właściwie jesteśmy odcięci od reszty miasta, bo nikt nie pomyślał o alternatywnej drodze dojazdowej do naszego osiedla – twierdzi mieszkanka ul. 3 Maja.
O całą sprawę postanowiliśmy zapytać burmistrza Leszka Leśko. Okazuje się, że w ostatnim tygodniu sierpnia na miejsce budowy wkroczył wykonawca mostu, który ma zastąpić tymczasową przeprawę, jaka ustawiona została po ubiegłorocznej powodzi. Wspomniany nowy most – zgodnie z zawartą umową - ma być gotowy do końca października.
- Chciałbym wszystkich mieszkających tam ludzi uspokoić i poinformować, że tymczasowa droga dojazdowa została uzgodniona z kierownikiem budowy panem Eliminowskim i będzie przebiegała przez jego działkę prowadząc przez starą cegielnię w kierunku ul. Mickiewicza – tłumaczy burmistrz Leszek Leśko. – 15 września ma nastąpić odbiór mostu łączącego ul. 3 Maja i ul. Mickiewicza. Wtedy dojazd do centrum Olszyny nie będzie zbyt wielkim utrudnieniem, o którym wspomina ta pani. Nam naprawdę zależy na tym, aby te wszystkie inwestycje, które aktualnie są prowadzone w gminie Olszyna przebiegały w sposób jak najmniej uciążliwy i stąd cieszę się z głosów tych mieszkańców, którzy takie problemy zauważają – dodaje burmistrz Olszyny.
Warto jeszcze przy tym wspomnieć, że burmistrz Leśko po interwencji redakcji sam udał się na miejsce i wskazał jeszcze dwie inne alternatywy. Jedną uzgodnił z Nadleśnictwem Świeradów i od tygodnia otwarty jest wjazd do lasu, umożliwiając przeprawę przez bród Biedrzychówki oraz przejazd przez teren amfiteatru. Drugą możliwością jest niedawno zmodernizowana droga wiodąca przez Nową Świdnicę i Biedrzychowice. Jak widać – możliwości są. Mieszkańcy mimo wszystko będą musieli się przemęczyć tych parę miesięcy, ale chyba warto.

700 lat kościoła

700 lat kościoła

pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Olszynie

I Półmaraton "Z biegiem Kwisy"

I Półmaraton  "Z biegiem Kwisy"

Dolnośląskie Stowarzyszenie "InicjART" oraz Stowarzyszenie "Zabiegani z Leśnej" zapraszają na I Półmaraton " Z Biegiem Kwisy", który odbędzie się 11 października 2014 roku.
I PÓŁMARATON „Z BIEGIEM KWISY” - to bieg na dystansie 21,0975 km który odbędzie się w dniu 11 października 2014 r. na terenie gminy Leśna, drogami o nawierzchni asfaltowej ze startem i metą na Rynku w Leśnej.
Wydarzenie ma na celu popularyzowanie biegów masowych jako zdrowego stylu życia, upowszechnianie wypoczynku na świeżym powietrzu, wspieranie wspólnej rywalizacji sportowej oraz promowanie regionu.
Patronatem nad biegiem objął Marszałek Województwa, Starosta Lubański, Burmistrz Miasta i Gminy Leśna oraz Burmistrz Olszyny.
Szczegółowe informacje na stronie http://www.inicjart.pl/

Kalendarium

 
 

Zgłoś imprezę

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Adres IP