Cezarego, Małgorzaty, Moniki

17°C

W drodze do Maryi

XXII Piesza Pielgrzymka ...

W drodze do Maryi

Kolejne place zabaw

w gminie Olszyna

Kolejne place zabaw

Powódź na terenie po...

30 lipca 1897 r.

Powódź na terenie powiatu lubańskiego

Aktualności

Wchodzą na roboty

Sudeckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Jeleniej Góry wygrało przetarg na remont ul. Kamiennej i Kolejowej, o czym informowaliśmy w jednym z poprzednich numerów Ziemi Lubańskiej. Wykonawca wejście na plac budowy planuje na początku sierpnia, a koniec przewidziany jest na koniec października.

- Otrzymaliśmy zapewnienie od kierownictwa spółki, że do Olszyny zjedzie dobra i sprawna ekipa, a to oznacza, że mieszkańcy nie będą musieli narzekać zbytnio na uciążliwość wspomnianych prac – podkreśla burmistrz Leszek Leśko. - Obecnie w tym rejonie miasta pozostanie do wykonania jeszcze ul. 1 Maja, ale tylko wtedy jeśli jakieś dodatkowe pieniądze się znajdą.

Gryf kontra Olsza

Gryf kontra Olsza

2 sierpnia br. - w trzecim meczu kontrolnym przed nadchodzącymi rozgrywkami klasy okręgowej Gryf Gryfów Śląski wygrał na wyjeździe z Olszą Olszyna 2:1. Gospodarze otworzyli wynik spotkania i postawili gryfowskiemu zespołowi ciężkie warunki gry.
Od pierwszej minuty mecz był pod kontrolą piłkarzy Gryfa, którzy wymieniali dużo podań, dłużej utrzymywali się przy piłce i grali ciekawy dla oka futbol. Olsza postawiła początkowo na bronienie się całym zespołem i grę z kontry. Po około 25 min. gry gospodarze postanowili odważniej ruszyć w stronę bramki Gryfa, zdecydowanie częściej pojawiali się na połowie gości.

Decyzja uchylona

Jakiś czas temu na łamach Ziemi Lubańskiej informowaliśmy naszych czytelników o tym, że Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z powodu proceduralnych nieprawidłowości przy rozliczeniu dotacji na remont pokrycia dachowego na XIV-wiecznym kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego zadecydował o zwrocie wspomnianego dofinansowania. Tymczasem po paru latach starań zarówno ze strony parafii, jak i władz Olszyny Samorządowe Kolegium Odwoławcze we Wrocławiu uchyliło decyzję urzędu Marszałkowskiego, która nakazywała parafii zwrócić dotację 70.000 zł wraz z odsetkami przyznaną i wykorzystaną na remont dachu na kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

- Tym samym skończyło się wielkie zmartwienie i wiele działań w tym temacie – mówi ks. Jan Dochniak, proboszcz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie. - Pragnę bardzo gorąco podziękować panu burmistrzowi Leszkowi Leśko i pani burmistrz Halinie Białoń za ogromny trud włożony w pozytywne załatwienie tej sporawy.

Transferowy szlagier

Transferowy szlagier

Sezon piłkarski 2014/2015 jeszcze się nie rozpoczął, ale kluby chcąc wypaść jak najlepiej w nadchodzących rozgrywkach szukają wzmocnień zatrudniając nowych piłkarzy, wcześniej występujących w innych zespołach.
Bielany Biedrzychowice to drużyna, która choć występuje tylko w B klasie, zyskała rozgłos a dzięki dobrej organizacji, zjednując coraz liczniejszą grupę sympatyków. I przed kolejnym sezonem działacze Biedrzychowic pozytywnie nas zaskoczyli. Zaprzyjaźniony z klubem Łukasz Baudur, który sezon wcześniej sfinalizował transfer swojego brata Krystiana, w tym okienku transferowym postarał się o jeszcze większą niespodziankę sprowadzając Grzegorza Malinowskiego, wychowanka Łużyc Lubań. Dzięki jego wysokim umiejętnościom, a co za tym idzie wysokiej formie prezentowanej w poprzednich klubach, wielu działaczy widziałoby go w składach swoich drużyn w nadchodzących rozgrywkach. Popularny „Malina” ma w swojej przygodzie z piłką epizod w jednej z bardziej renomowanych szkółek piłkarskich w kraju - SKS Gwarek Zabrze, z którym zdobył mistrzostwo Polski w kategorii juniorów, a w ostatnim sezonie bronił barw Włókniarza Leśna.

Powrócił na stanowisko

Powrócił na stanowisko

Znany w regionie pochodzący z Olszyny radny powiatowy i przewodniczący lubańskiego PSL-u Jerzy Dulnik wrócił na stanowisko zastępcy dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomosci Rolnych we Wrocławiu. Przypomnijmy, że stracił on je po sprawie, która została nagłośniona w mediach pod koniec ubiegłego roku. Pisaliśmy o tym także na łamach Ziemi Lubańskiej. Jerzy Dulnik zrezygnował 20 stycznia br. z pełnienia funkcji zastępcy ANR we Wrocławiu. Decyzja była pokłosiem wniosku Centralnego Biura Antykorupcyjnego przesłanego do centrali ANR. Po otrzymaniu pisma agencja poprosiła Radę Powiatu Lubańskiego o opinię w sprawie odwołania. Ta podczas obrad 10 stycznia nie podjęła żadnej decyzji. Zwróciła się do agencji o uzupełnienie wniosku. Należy przy tym wspomnieć jeszcze, że CBA zarzuciło Dulnikowi złamanie ustawy antykorupcyjnej w latach 2010-2011. Wtedy właśnie miał równocześnie pełnić funkcję w ANR oraz prowadzić firmę, posiadając w niej udziały.

Dla bezpieczeństwa

W obrębie ul. Sienkiewicza w Olszynie trwa montaż specjalnych barierek zabezpieczających przez firmę MELIOBUD z Nowogrodźca.

Chodzi przede wszystkim o to, żeby można było się na tym odcinku, nieopodal dość stromych brzegów rzeki Olszówki bezpiecznie poruszać. Jest to tym ważniejsze, że trakt ten to przede wszystkim droga do położonej nieopodal Szkoły Podstawowej Nr 1. Podobne przedsięwzięcie zostanie przeprowadzone również z drugiej strony ul. Żymierskiego.

Rozbój na plebanii

Rozbój na plebanii

18 lipca br. w godzinach wieczornych nieznany sprawca włamał się do budynku plebanii parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie przy ul. Legnickiej 14. Jak informuje oficer prasowy KPP w Lubaniu – nadkom. Dagmara Hołod - włamywacz dostał się do środka poprzez wypchnięcie okna i poprzez nie wtargnął do plebanii. Ze środka dokonał kradzieży pieniędzy w kwocie ok. 2000 zł. Na stronie internetowej parafii (www.parafiaolszyna.pl) opublikowane zostało zdjęcie z parafialnego monitoringu, przedstawiające domniemanego sprawcę rozboju w zielonej bluzie z kapturem, który ucieka na rowerze ze specyficznie wyprofilowaną kierownicą. Jeśli ktoś by wiedział o tym, kto może stać za wspomnianym czynem, powinien niezwłocznie zgłosić to w najbliższej jednostce policji.

Mostowe budowy

O tym, że Olszyna to od paru lat wielki plac budowy nie trzeba mówić. Widać to niemal na każdym kroku, a zwłaszcza przy korycie Olszówki, gdzie odbudowywane są mosty.
Firma BUDAGRO z Pieńska jest głównym wykonawcą robót na ośmiu mostach na terenie gminy Olszyna. Systematycznie raz w tygodniu, co czwartek, organizowane są przez burmistrza Leszka Leśko rady budowy, podczas których w obecności inspektorów nadzoru oraz przedstawicieli wspomnianej firmy omawiane są postępy prac.

- Moim zdaniem prace nie przebiegają najsprawniej i zgodnie z harmonogramem, choć wykonawca zapewnia, iż jest wszystko w porządku – tłumaczy burmistrz Leszek Leśko. - Istnieje obawa, że te mosty nie będą wykonane w terminie.
Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Z jednej strony kapryśna aura, a z drugiej utrudnienia wynikające z technicznych aspektów, m.in. z powodu sieci energetycznych itp., które w okolicach wspomnianych obiektów przebiegają. Tak było np. z budową mostu przy ul. Wolności na wprost wjazdu na teren dawnych Olszyńskich Fabryk Mebli.
- Termin realizacji zadania na moście przy ul. Wolności został anektowany w związku z tym, że roboty zostały wstrzymane przez firmę Tauron – tłumaczy burmistrz Olszyny. - Przez niemal dwa miesiące nie działo się tu dosłownie nic ze względu na kolizję z przejściem zasilenia energetycznego linii średniego napięcia i przez to w tym miejscu zakres robót się zwiększył.
Obecnie firma F.I.B. Talaga z Myślenic realizuje to przedsięwzięcie zgodnie z nowym harmonogramem. Całość robót ma być zakończona do 30 września 2014 roku.

Kalendarium

 
 

Zgłoś imprezę

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Adres IP