Angeli, Przemysława, Zenobii

9°C

Złote małżeńskie jub...

...Choć w życiu było cie...

Złote małżeńskie jubileusze

Ferdynand Schörner

od żołnierza do feldmars...

Ferdynand Schörner

Do serca przytul psa

To ogromny sukces Związk...

Do serca przytul psa

Aktualności

Udany sezon

Udany sezon

Sezon jesienny był bardzo pracowity i udany dla lekkoatletów z SL GKS Olsza Olszyna. 13 września we Wrocławiu odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików i eliminacje do Mistrzostw Polski do lat 15. Czwarte miejsce z nowym rekordem życiowym na 600 m zajęła Aleksandra Lesiewicz 1:44.18, piąty na 300 m był Konrad Wujda, a siódma na 100m Karolina Wysota z 13.12.
Podczas Mistrzostw Polski Młodzików w Zielonej Górze znakomicie wystartowała Aleksandra Lesiewicz. Przed startem miała 31 wynik w stawce startujących. Zajęła 12 miejsce w Polsce z nowym bardzo dobrym rekordem życiowym 1:41.39. Warto przy tym wspomnieć, że Ola trenuje dopiero 3 miesiące.

Udana rewitalizacja

Udana rewitalizacja

Ten rok to bardzo dobry czas dla olszyńskich zabytków. Były remonty w kościołach, przy zespole pałacowo-parkowym w Biedrzychowicach, a obecnie dobiegają końca prace związane z rewitalizacją XVIII-wiecznego dworu, zwanego z niemiecka Eichgut, w Olszynie przy ul. Chopina 38.
Jadąc drogą krajową nr 30 z Lubania w kierunku Jeleniej Góry w okolicach zjazdu do centrum miasta w oczy rzuca się malowniczo położony dwór wraz z zabudowaniami folwarcznymi. To właśnie Eichgut – XVIII-wieczny dwór szlachecki, który przebudowywany został w 1798 roku przez hrabiego von Schmettow, o czym informuje niewielka inskrypcja na szczycie frontowej elewacji. Przez lata powojenne, kiedy jego zarządcą były Państwowe Gospodarstwa Rolne, ów piękny obiekt w samym sercu Olszyny zaczął popadać w ruinę. Kilka lat temu na łamach Ziemi Lubańskiej pisaliśmy o tym, wspominając o bolączkach mieszkających w tym obiekcie ludzi. Padało wiele słów, ale dopiero teraz udało się gminie Olszyna pozyskać unijną dotację na rewitalizację jednego z najcenniejszych dawnych obiektów szlacheckich na tym terenie.
- W roku bieżącym podjęliśmy decyzję, aby zabezpieczyć środki na rewitalizację budynku przy ul. Chopina 38 – tzw. Eichgut, który jest w rejestrze Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W oparciu o jego opinię firma Atla przeprowadza remont – mówi burmistrz Leszek Leśko.

Śmieciowe podsumowania

Śmieciowe podsumowania

Po roku funkcjonowania nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi podczas sesji Rady Miejskiej w Olszynie zastępca burmistrza Halina Białoń przedstawiła statystyki i związane z tematem zestawienie przychodów i wydatków. Zgodnie z nową ustawą za śmieci płaci się w stosunku do osób, które aktualnie zamieszkują w danym gospodarstwie domowym. W gminie Olszyna jest to ok. 5300 osób, ale już dziś wiadomo, że te liczby nieco odbiegają od rzeczywistości.

Zaproszenie na seminarium

Zaproszenie na seminarium

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania - Partnerstwo Izerskie realizujące projekt LEADER w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 serdecznie zaprasza Stowarzyszenia, Fundacje, OSP, Przedstawicieli Sołectw i inne organizacje działające na obszarze Lokalnej Grupy Działania do udziału w seminarium „FORUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH”

SEMINARIUM ODBĘDZIE SIĘ DNIA 24 PAŹDZIERNIKA O GODZ. 14:00 W ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W BIEDRZYCHOWICACH (Biedrzychowice 24)

Święto Pieczonego Ziemniaka

21 września w świetlicy wiejskiej w Biedrzychowicach po raz kolejny obchodzono kartoflowe święto. Panie z Klubu Seniora „Bielany” wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Eweliną Nowak, właścicielką sklepu „Ewelinka”, przygotowali nie tylko smaczną biesiadę, ale także dobrą muzykę i zabawę. Spotkanie swoją obecnością zaszczyciła poseł Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, która była zachwycona prężną działalnością biedrzychowickich seniorów.

- Tylko można pogratulować i pozazdrościć tak wspaniałej aktywności, jaką cechuje Klub Seniora „Bielany” w Biedrzychowicach – powiedziała Małgorzata Sekuła Szmajdzińska. – Zarażacie nią wszystkich sąsiadów, przyjaciół, znajomych. Trzymam kciuki i serdecznie pozdrawiam!
Imprezę otworzył burmistrz Olszyny Leszek Leśko, który z wielkim uznaniem przyglądał się temu wydarzeniu, podkreślając jak wielką rolę spełniają ci liderzy lokalnej społeczności.

Rozgrywki pełne emocji

Rozgrywki pełne emocji

26 września br. w nowej hali sportowej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Konopnickiej w Biedrzychowicach odbyły się eliminacje Regionalnych Strefowych Gier Zespołowych w Piłce Siatkowej Ligii Wojewódzkiej Szkół LZS. W zawodach udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach, Zespołu Szkół Agrobiznesu im. Wincentego Witosa w Bolkowie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Konopnickiej w Biedrzychowicach. Oficjalnie Mistrzostwa otworzyła dyrektor ZSP w Biedrzychowicach Zofia Rak wraz z organizatorem zawodów - kierownikiem oddziału DZLZS Piotrem Rostkowskim.

Przymiarki do modernizacji

Przymiarki do modernizacji

Teren po byłych Olszyńskich Fabrykach Mebli, który obecnie znajduje się w zasobach gminy, jest sukcesywnie zagospodarowany. Są plany i koncepcje oraz całkiem konkretne przymiarki. Wszystko po to, by pomeblówkowe obiekty znowu zaczęły tętnić życiem.
12 września burmistrz Leszek Leśko przedstawił projekty związane z zagospodarowaniem dawnego biurowca OFM. W budynkach tych ma się znaleźć centrum administracyjne gminy z Urzędem Miejskim, ośrodkiem pomocy społecznej, strażą miejską, policją itp. Wszystko po to, by mieszkańcy w jednym miejscu mogli załatwić jak najwięcej spraw, które są ważne dla ich codziennego życia.

Uwaga! Ogłoszenie o pracę.

Uwaga! Ogłoszenie o pracę.

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olszynie w ramach realizowanych zadań z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej ogłasza nabór na stanowisko: ASYSTENTA RODZINY.

Osoby zainteresowane mogą składać wymagane dokumenty do 7 listopada 2014 roku.

Więcej informacji, w tym wszystkie kryteria na stronie BIP Urzędu Miejskiego w Olszynie. (kliknij)

Kalendarium

 
 

Zgłoś imprezę

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Adres IP