Leona, Leonarda, Lesławy

1°C

Jak w Europie dawnie...

farmację studiowano

Jak w Europie dawniej

Jak oceniam mijającą...

Szanowni Państwo

Jak oceniam mijającą kadencję

Złote małżeńskie jub...

...Choć w życiu było cie...

Złote małżeńskie jubileusze

Aktualności

Festiwal Potraw

Już po raz kolejny w świetlicy wiejskiej w Biedrzychowicach odbył się Festiwal Potraw, którego organizatorem była Rada Sołecka Biedrzychowic oraz Gminny Ośrodek Kultury w Olszynie.
Podczas otwarcia imprezy sołtys Mariola Kondracka stwierdziła, że długo zastanawiała się nad tym, jaki motyw powinien być tym wiodącym. I tak padło na potrawy związane z miodem.

O miodzie, jego właściwościach i o tym dlaczego warto z niego korzystać mówił wiceprzewodniczący Koła Pszczelarzy Ziemi Lubańskiej Franciszek Bogdanowicz. W drugiej części imprezy dyrektor olszyńskiego GOK-u Tomasz Maj zaprosił jury do konkursowej degustacji potraw. W skład tego gremium wszedł m.in. burmistrz Olszyny Leszek Leśko, ks. proboszcz Jan Nowak, sołtys Karłowic Norbert Schindzielors, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Sabina Baran, nauczyciel ZSP w Biedrzychowicach Małgorzata Maj oraz przedstawiciel pszczelarzy z Mirska. Wśród wystawców znalazły się potrawy przygotowane przez Klub Seniora „Bielany” z Biedrzychowic, gospodarstwo agroturystyczne państwa Wiśniewskich z Krzewia Małego, a także z sołectw Bożkowice i Grodnica oraz gospodyń z Rząsin, Wieży i Biedrzychowic.

Jak w Europie dawniej

Jak w Europie dawniej

farmację studiowano

Dzieci i pisarz

8 października w budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Olszynie miejscowe dzieci miały okazję spotkać się z Wiesławem Drabikiem – znanym w całej Polsce autorem ponad 100 książek dla dzieci.

Większość publikacji Wiesława Drabika to wesołe, rymowane bajki o zwierzętach, adresowane do najmłodszych czytelników i ich rodziców. Są to najczęściej bogato ilustrowane bajeczki o zwierzętach, które swoją popularność zawdzięczają również ilustracjom. Dzieci miały okazję poznać nie tylko kilka fantastycznych, bajkowych opowieści, ale także dowiedzieć się jak się je tworzy. Była to sposobność także do twórczej zabawy, która małym adeptom biblioteki bardzo przypadła do gustu. Na koniec, jak zwykle to bywa, autor rozdawał autografy i podpisywał książeczki.

Ocalone od zniszczenia

Olszyński cmentarz komunalny, podobnie jak wiele podobnych dolnośląskich nekropolii, ma na swoim terenie wyjątkowe perełki. Są nimi trzy wielkie grobowce. Odnowienie dwóch z nich i ocalenie przed postępującą dewastacją, to osobista inicjatywa burmistrza Leszka Leśko.

27 września br. burmistrza Leszka Leśko i prezesa Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Wojciecha Gołygę, który zarządza cmentarzem, odwiedzili przedstawiciele dolnośląskiego konserwatora zabytków z Wrocławia, by dokonać kontroli prac wykonywanych na terenie nekropolii. Jednym z odnawianych grobowców jest wielka, majestatyczna klasycystyczna krypta grobowa rodziny Fünfstück, która w połowie XIX wieku władała górną częścią Olszyny, a jej siedzibą był budynek obecnej Szkoły Podstawowej Nr 1 (Obergut). Drugi obiekt to grobowiec rodziny Bormann, która ten majątek nabyła w 1900 roku.
Jak mówi burmistrz Leszek Leśko - Bogdan Jackiewicz, przedstawiciel wojewódzkiego konserwatora zabytków, stwierdził, że działania, takie jak olszyńskich władz samorządowych, w ramach ratowania starych zabytkowych grobowców należą do rzadkości.
- Stwierdzili oni, że mało jest takich gmin, które starają się dobra kultury utrzymywać w dobrym stanie i dbać o ich renowację – mówi burmistrz Leszek Leśko.

Narodowe Święto Niepodległości

Burmistrz Olszyny serdecznie zaprasza mieszkańców Olszyny na Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Zapraszamy na bezpłatne badanie mammograficzne

Dolnośląska Inauguracja

9 października br. w Olszynie już po raz trzynasty odbyła się największa impreza organizowana przez Szkolny Związek Sportowy - Finał Dolnośląski Sztafetowych Biegów Przełajowych, który połączony był z Inauguracją Sportowego Roku Szkolnego.

W Sztafetowych Biegach Przełajowych wzięło udział przeszło 2000 osób, w tym ponad 1800 biegających uczniów. Impreza perfekcyjnie przygotowana została przy dużym współudziale władz samorządowych i nauczycieli z Olszyny. W biegach finałowych uczestniczyły reprezentacje szkolne, które we wcześniejszych eliminacjach powiatowych uzyskały tytuły mistrzowskie, a w dodatkowych, specjalnych biegach wystartowały dzieci uczestniczące w programach Mały Mistrz, Sprawny Dolnoślązaczek i Multisport.
Finał połączony był z Inauguracją Sportowego Roku Szkolnego w województwie dolnośląskim. Otworzył go Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski. Wręczył on wspólnie z burmistrzem Olszyny Leszkiem Leśko nagrody najlepszym ośmiu szkołom podstawowym, gimnazjom i szkołom ponadgimnazjalnym, które zwyciężyły we współzawodnictwie prowadzonym przez Szkolny Związek Sportowy „Dolny Śląsk” we Wrocławiu.

Jak oceniam mijającą kadencję

Jak oceniam mijającą kadencję

Szanowni Państwo

Kalendarium

 
 

Zgłoś imprezę

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Adres IP