Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

27°C

Aktualności

Letnie koncerty organowe

 Letnie koncerty organowe

Zapraszamy do

Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego

Obchodzone od 1992 roku na pamiątkę bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej również „cudem nad Wisłą”, kiedy to wojska polskie rozgromiły bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na zachód. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło również zachować uzyskaną w 1918 roku niepodległość. W czasach II Rzeczpospolitej 15 sierpnia obchodzono Dzień Żołnierza, następnie w PRL-u ustanowiono 12 października Dzień Wojska Polskiego, w celu upamiętnienia bitwy pod Lenino. Dopiero po upadku komunizmu rząd polski oficjalnie ustanowił Święto Wojska Polskiego. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, jako że zbiega się z kościelnym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej. Oficjalne uroczystości odbywają się w stolicy przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie odprawiana jest honorowa zmiana warty. Od kilku lat na ulicach Warszawy organizowana jest również wielka defilada wojskowa z udziałem wielu żołnierzy i ciężkiego sprzętu bojowego. W przemarszu uczestniczy również prezydent jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP. Polska Armia liczy obecnie około 100 tysięcy żołnierzy. Jej struktury ulegają stopniowej modernizacji – od 2009 roku nie obowiązuje już przymusowy pobór do wojska, armia została uzawodowiona. Z roku na rok zwiększa się również budżet Ministerstwa Obrony Narodowej, a wojska operacyjne stale biorą udział w misjach NATO i ONZ.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Święto kościelne, obchodzone 15 sierpnia, a zarazem dzień ustawowo wolny od pracy. Dzień ten upamiętnia wzięcie ciała i duszy Maryi do nieba po jej śmierci. Jest to dogmat uznawany w kościele katolickim, w Piśmie Świętym nie ma wzmianek o tym wydarzeniu. Oficjalne wpisanie go do konstytucji apostolskiej miało miejsce w 1950 roku. Tradycja obchodów sięga jednak już V wieku. Jako że w wielu krajach europejskich czci się Maryję jako patronkę ziemi i roślinności, dzień 15 sierpnia nazywany jest w Polsce często Świętem Matki Boskiej Zielnej (a w Czechach - Korzennej). Stąd dawniej bardzo popularny, obrzędem było błogosławienie wiązanek kwiatów, które następnie pozostawione wśród upraw miały zapewnić pomyślne żniwa w nadchodzącym lecie. Co roku najważniejsze uroczystości kościelne organizowane w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje wniebowzięcia. W kościele katolickim, zwłaszcza w Polsce, kult maryjny jest bardzo żywy. Dlatego wiele osób z całego kraju na początku sierpnia wybiera się również w pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę – by dotrzeć do celu właśnie na obchody 15 sierpnia. Cerkiew prawosławna obchodzi podobne święto pod nazwą Zaśnięcia Bogurodzicy. Z kolei protestanci sprzeciwiają się jakimkolwiek uroczystościom, powołując się na całkowity brak informacji o tym wydarzeniu w Piśmie Świętym. Od 1992 roku święto Wniebowzięcia zbiega się ze Świętem Wojska Polskiego.

Upały - Ostrzeżenie meteorologiczne dla Dolnego Śląska

Upały - Ostrzeżenie meteorologiczne dla Dolnego Śląska

Nazwa biura: IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu
OSTRZEŻENIE Nr 40
Zjawisko/Stopień zagrożenia: Upał/3
Obszar: województwo dolnośląskie
Ważność: od godz. 13:00 dnia 03.07.2015 do godz. 20:00 dnia 08.07.2015
Przebieg: Prognozuje się temperaturę maksymalną w piątek i sobotę od 30°C do 33°C, temperatura minimalna w nocy od 17°C do 20°C. W pozostałym okresie temperatura maksymalna od 33°C do 36°C, temperatura minimalna w nocy od 20°C do 23°C.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90%

Niebezpieczny barszcz Sosnowskiego

Niebezpieczny barszcz Sosnowskiego

Walka z barszczem Sosnowskiego wciąż pozostaje zdecydowanie nierówna. 1 lipca br. gryfowscy strażacy odgrodzili teren, na którym rośnie kilkadziesiąt krzaków. Na tej czynności kończą się możliwości, jakimi dysponuje miejscowe OSP. Brakuje kombinezonów potrzebnych przy zagrożeniu chemicznym jakim jest wycinka barszczu.
Mieszkańcy alarmują – roślinę można spotkać w Krzewiu Wielkim, Proszówce i nad jeziorem w Bożkowicach. Każde z miejsc wymaga interwencji, a przynajmniej oględzin. Wygląda na to, że nie jest to jednorazowy problem, a zagrożenie, na temat którego trzeba edukować.

Nowy dostawca Internetu

Nowy dostawca Internetu

Na terenie gminy Olszyna od 1 lipca 2015 roku Firma Jupiter rozpoczęła świadczenie usługi bezprzewodowego Internetu. Sieć JupiterNet działa na lokalnym rynku od 2004 roku.  Firma oferuje przewodowy i bezprzewodowy dostęp do Internetu przez  24 godziny na dobę, przez cały miesiąc za stałą opłatą oraz bez limitu ilości pobieranych i wysyłanych danych. Jupiter posiada symetryczne światłowodowe łącza brzegowe o wysokiej przepustowości co pozwala zapewnić szybką i stabilną usługę swoim klientom, oraz bardzo wysoki upload (nawet łącze symetryczne). Wszyscy abonenci posiadają stały zewnętrzny adres IP, co także jest unikalną usługą na tym terenie. Dzięki temu ułatwione jest tworzenie własnych serwerów lub np.: usług monitoringu. Firma oferuje niezobowiązujący 14 dniowy okres testowy podczas którego można sprawdzić i przetestować działanie Internetu.

Jeżeli chcesz zostać abonentem JupiterNet zadzwoń na jeden z poniższych telefonów: 75 7814388 lub 75 7811454

Informacja o złożeniu oferty na realizacje zadania publicznego

Informacja o złożeniu oferty na realizacje zadania publicznego

Oferta złożona przez Stowarzyszenie Klub Seniora ,,Bielany" na realizacje zadania publicznego pod nazwą ,,Obchody Święta Pieczonego Ziemniaka"
tu kliknij: więcej informacji

Dzień Policjanta

Dzień Policjanta

Dzień Policjanta obchodzimy 24 lipca.

Obchody tego święta są związane z ogólnopolskim świętem Policji, które zostało ustanowione w 1995 roku przez Sejm RP. Tradycją jest, że tego dnia najbardziej zasłużeni policjanci odbierają medale i odznaczenia, w tym m.in. za długoletnią służbę lub za zasługi. Charakterystyczną odznaką jest medal „Zasłużonego Policjanta”.

Kalendarium

 
 

Zgłoś imprezę